Pon - Pet 07:00 - 15:00 039 661 483info@zzozzh.com

Prezentacija projekta Integriranog zdravstvenog informacijskog sustava 

U direkciji Zavoda za zdravstveno osiguranje Županije Zapadnohercegovačke 3.prosinca 2014.god. održana je prezentacija Integriranog zdravstvenog informacijskog sustava(IZIS).

Pored djelatnika Zavoda za zdravstveno osiguranje ŽZH i članova Upravnog vijeća, prezentaciji su nazočili i ravnatelji domova zdravlja u ŽZH, predstavnici Sveučilišne kliničke bolnice Mostar, predstavnici Ministarstva zdravstva, rada i socijalne skrbi ŽZH, Zavoda za javno zdravstvo ŽZH, također i predstavnici Vlade i Skupštine  ŽZH.  

Kako je naglasio ravnatelj Zavoda Vilson Crnjac, prezentacija je to grupe softverskih aplikacija, čiji  je  autor  i  implementator  mr.  Jozo  Palac,  dugogodišnji  ugovorni  partner  Zavoda za zdravstveno osiguranje ŽZH.

U svom izlaganju ravnatelj Zavoda je istaknuo da uporaba informacijskih tehnologija nije sama sebi svrhom, već sredstvo za potporu ispunjenja strateških ciljeva zdravstvenog sustava. Tih ciljeva ima dosta, a najbitniji su: Prije  svega, osiguranicima pojednostaviti i učiniti pristupačnijim sva prava iz područja zdravstvene zaštite, zatim podizanje  kvalitete i profesionalnosti  u  pružanju  zdravstvenih  usluga, efikasnija  uporaba  svih  resursa  u  zdravstvu, efikasnije  upravljanje  zdravstvenim  sustavom  na  svim  razinama, smanjenje troškova te potpunije  i  kvalitetnije  informacije  o  izvršenim  zdravstvenim  uslugama.

Kada  je  u  pitanju  situacija  općenito  u  zdravstvu,  trebamo  biti  svjesni  činjenice  da  sustav zdravstvenog osiguranja u BiH, FBiH,  pa  i  u  našoj županiji  funkcionira u izuzetno nepovoljnim društvenim, političkim, ekonomskim  i  socijalnim  okolnostima.  Dodatni   teret   zdravstvenom  sustavu  predstavlja  jako komplicirano  i  nekonzistentno  ustavno  uređenje  koje  onemogućava  kvalitetno  upravljanje  zdravstvenim sustavom. 

Ravnatelj Zavoda ipak naglašava da je vrijednost  procesa  informatizacije  u  zdravstvenom  sustavu  neupitna, te da će primjena IZIS-a  u  Zavodu za zdravstveno osiguranje   ŽZH omogućiti   i drugim institucijama ŽZH, koje  su  uključene  u  zdravstveni sustav naše županije, dostupnost  podataka   koji  su  bitni  tim  institucijama  u  obavljanju  poslova  iz  nadležnosti  istih; Npr. Zavodu za javno zdravstvo, resornom  ministarstvu,  Vladi  ŽZH,  te  zdravstvenim  ustanovama  koje  pružaju  usluge   osiguranicima  Zavoda za zdravstveno osiguranje  ŽZH. 

Crnjac je dodao da će se i dalje ulagati veliki napori u ovoj županiji radi jačanja i poboljšanja zdravstvenog sustava.

 Mr. Palac,  autor projekta, u suradnji sa djelatnicima Stručne službe za razvoj i analizu Velimirom Markotom i Milanom Ševom, proveo je nazočne kroz  softverske aplikacije koje čine Integrirani zdravstveni informacijski sustav.